Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Wpływ smogu na zdrowie

O skutkach smogu dla człowieka napisano już wiele, jednak świadomość jego szkodliwości nadal jest niska. Tym bardziej, że nie ma bezpiecznego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Nawet jeśli mieści się poniżej granicy dopuszczalnej normy, każda jego ilość jest szkodliwa, chociażby dlatego, że pyły zawieszone PM10 osadzają się w układzie oddechowym, a PM2,5 przedostają się do krwi.

Co nam szkodzi? Skład smogu

Rozważając, jaki jest wpływ smogu na zdrowie człowieka, trzeba zwrócić uwagę na jego skład. Znajdziemy w nim między innymi tlenki azotu, węgla, dwutlenek siarki i inne szkodliwe składniki pyłu zawieszonego typu benzopiren czy furany. Czym są przywołane substancje?

Dwutlenek siarki: bezbarwny gaz o ostrym zapachu, który wpływa przede wszystkim na górne drogi oddechowe. Podrażnia również skórę i oczy. Dostaje się do organizmu poprzez błonę śluzową nosa i górne drogi oddechowe.

Tlenki azotu: gazy, które zwiększają ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych, obniżają odporność organizmu. Powodują uszkodzenie płuc, a u osób cierpiących na astmę, zaostrzają objawy choroby. Zwiększają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i obniżają zdolność krwi do transportowania tlenu.

Tlenek węgla: zwany czadem, znany od lat ze swojego zabójczego działania, również jest składnikiem smogu. Jeśli znajdzie się w organizmie człowieka, łączy się na stałe z hemoglobiną, uniemożliwiając w ten sposób transport tlenu. Już w niewielkich ilościach powoduje zawroty głowy, osłabienie organizmu, obniża sprawność fizyczną i umysłową.

Ozon: powoduje kaszel, podrażnienia oczu i zaburzenia funkcji oddechowych. Odpowiada za napady duszności i bóle głowy.

Pyły zawieszone PM2,5 i PM10 przedostają się do organizmu człowieka podczas oddychania. O ile PM10 osiada w górnych drogach oddechowych oraz na ściankach pęcherzyków płucnych, o tyle PM2,5 ze względu na swoją średnicę (2,5 mikrometra) może przenikać również do krwi.

Skutki smogu dla człowieka

Badania wskazują, że liczba hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego wzrasta w okresach, kiedy poziom smogu jest wysoki. Należą do nich: astma, kaszel, POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), zapalenia błon śluzowych jamy nosowej i tkanek oddechowych. Uważa się, że smog jest – na równi z dymem papierosowym – odpowiedzialny za częstsze zachorowania na choroby nowotworowe płuc. Ponadto zaburza zdolność organizmu do zwalczania infekcji, powoduje nowotwory gardła i krtani, podrażnienie skóry, alergie oraz zapalenie spojówek.

Każdy inaczej reaguje na smog, jednak określono grupy osób szczególnie narażonych na negatywny wpływ smogu. Należą do nich seniorzy, dzieci, pacjenci chorzy na choroby układu oddechowego, w tym szczególnie na astmę oraz kobiety w ciąży.

Zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe również dla cukrzyków. Sportowcy też powinni wstrzymać się od treningów na zewnątrz podczas smogu, gdyż wysiłek fizyczny powoduje przyspieszenie i pogłębienie oddechu.

Smog nie jest obojętny dla naszego organizmu. Nawet, jeśli nie znajdujemy się w grupie ryzyka, powinniśmy unikać przebywania na powietrzu, jeśli występuje jego zanieczyszczenie, nosić dobre maski antysmogowe, a po powrocie do domu umyć wszystkie odkryte części ciała, wypłukać usta i nos. Szczegółowe informacje na temat tego, jak chronić się przed smogiem, znajdują się na naszym blogu.

Jednym z najważniejszych elementów ochrony jest noszenie wysokiej jakości maski antysmogowej. Takie maski znajdziecie w naszym sklepie.