Smog a ciąża – jak powinna chronić się przed smogiem przyszła mama?

Smog a ciąża - ciężarna kobieta

Wpływ smogu na ciążę i zdrowie nienarodzonego dziecka to zagadnienia, które znalazły się pod lupą naukowców z całego świata. Wyniki dotychczasowych badań nie pozostawiają wątpliwości – przyszłe mamy i ich potomstwo należą do grupy szczególnie narażonej na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza. Na szczęście przed smogiem – w dużej mierze – można się uchronić.

Kobieta w ciąży odpowiedzialna jest nie tylko za siebie, ale również za życie swojego dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby była świadoma, że na liście zagrożeń, które mają negatywny wpływ na rozwój i zdrowie malucha, znajduje się również wszechobecny smog.

Smog a ciąża – alarmujące doniesienia

Niska waga urodzeniowa, mniejszy obwód głowy tuż po urodzeniu, a w późniejszych latach życia – niższy iloraz inteligencji, problemy z zachowaniem, objawy ADHD, zmiany w mózgu widoczne w MRI, a także większe ryzyko wystąpienia astmy. To tylko niektóre z objawów obserwowanych u dzieci, których matki w okresie ciąży narażone były na duże stężenie pyłów PM2,5.

Potwierdziły to między innymi badania dotyczące związku między smogiem a ciążą oraz smogiem a zdrowiem dziecka, przeprowadzone przez naukowców z USA oraz Kolegium Medycznego UJ. Ich wyniki przedstawione zostały podczas konferencji „Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci”, zorganizowanej przez HEAL Polska – organizację zajmującą się wpływem zanieczyszczenia powietrza na zdrowie publiczne.

Smog a zdrowie – chroń siebie i dziecko

Dla większości przyszłych mam rozwiązanie w postaci przeprowadzki do najmniej zanieczyszczonej północnej części kraju jest – ze względu na sytuację życiową – mało realne. Jak zatem, będąc w ciąży i pozostając w obecnym miejscu zamieszkania, skutecznie ochronić przed smogiem siebie i dziecko?

Przede wszystkim przyszła mama na bieżąco powinna monitorować jakość powietrza i w dni, w które normy stężenia pyłów zawieszonych zostaną przekroczone, unikać wychodzenia z domu. Co jednak, gdy nie zawsze będzie to możliwe? Rozwiązaniem jest ograniczenie przebywania na zewnątrz do koniecznego minimum i stosowanie dobrej jakości maski antysmogowej – najlepiej takiej, która nie tylko filtruje, ale również neutralizuje cząstki pyłu, spaliny, bakterie, alergeny i wirusy.

Kolejnym, równie ważnym elementem w walce ze szkodliwym wpływem smogu na organizm przyszłej mamy i dziecka, jest odpowiednia dieta. Powinna być bogata w witaminy z grupy B, witaminy E, D oraz kwasy omega-3, czyli substancje neutralizujące stres oksydacyjny wywołany przez kontakt z pyłami zawieszonymi oraz mające działanie przeciwzapalne.

Oddychaj w domu bez obaw

Ciężarna kobieta a smogPrzyszła mama, chcąc zapewnić sobie i dziecku jak najlepszą ochronę przed smogiem, nie może zapomnieć także o dbałości o jakość powietrza, którym oddycha we własnym domu. Warto posłuchać rad ekspertów i zaopatrzyć się w wysokiej jakości oczyszczacz powietrza. Dodatkowo można postawić na hodowlę roślin neutralizujących zanieczyszczenia powietrza, takich jak na przykład:

  • chryzantema wielokwiatowa,
  • dracena odwrócona,
  • skrzydłokwiat
  • bluszcz pospolity.

Przestrzegać należy również żelaznej zasady, zgodnie z którą nie powinno się wietrzyć mieszkania w dni, w które ogłoszony został alarm smogowy.

Bibliografia:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27665510
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4690091/
  • https://powietrze.malopolska.pl/wp/wp-content/uploads/2017/02/Zanieczyszczenia_powietrza_w_Krakowie_a_zdrowie_dzieci.pdf