Aplikacje smogowe, które warto mieć w swoim smartfonie

Mierzenie poziomu smogu za pomocą aplikacji mobilnej

Aplikacje smogowe pomagają nam chronić się przed szkodliwym wpływem smogu i zawartych w nim zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłów zawieszonych. Zbierają informacje o jakości powietrza i przekroczeniach norm według różnych zaleceń – europejskich, światowych i polskich. Ich liczba stale rośnie i nie sposób wszystkich wymienić, więc przedstawiamy te najlepiej oceniane przez użytkowników.

Airly

To najbardziej niezależna z aplikacji smogowych. Korzysta z własnej sieci czujników i dostępna jest zarówno na iOS, jak i Android. Najwięcej sensorów znajduje się w Krakowie, ale kolejne pojawiają się w innych częściach kraju. Podczas gdy wiele aplikacji smogowych, korzystając z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, podaje informacje dotyczące jakości powietrza z opóźnieniem, Airly podaje je w czasie rzeczywistym. Wystarczy rzut oka, aby wiedzieć, czy można bezpiecznie wyjść z domu.

Aplikacja korzysta z kolorów zgodnych z tymi z sygnalizatorów świetlnych drogowych. I tak w przypadku koloru zielonego, możemy bezpiecznie wyjść na… świeże powietrze. Aplikacja smogowa Airly pozwala jednocześnie podglądać kilka stacji pomiarowych, a oprócz poziomów najbardziej niebezpiecznych pyłów zawieszonych w powietrzu PM2,5 i PM10, korzysta ze wskaźnika CAQI, godzinowej jakości powietrza w skali 0 do 100. Celem twórców aplikacji smogowej jest zbudowanie gęstej sieci sensorów w całej Polsce, które pozwoliłyby na najdokładniejsze pomiary.

Kanarek

Chociaż jego twórcy zapowiadają wersję na iOS, to na razie aplikacja dostępna jest tylko na Androida. Przewagą Kanarka jest to, że zbiera informacje zarówno z prywatnych stacji pomiarowych Look02, Synegos, perfect- Air oraz dane z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Możemy ją spersonalizować, wybrać interesujące nas stacje pomiarowe, dźwięki, przerwy w pomiarach i korzystać z niej w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Aplikacja smogowa Kanarek wysyła powiadomienia w razie niekorzystnego indeksu jakości powietrza, zgodnie z odczytem najbliższej stacji. Znajdziemy w niej również informacje o poziomach szkodliwych substancji jak pyły zawieszone PM2,5 i PM10, ale również dwutlenku węgla, azotu, tlenku węgla, benzenu czy ozonu. Dane prezentowane są na wykresach, a cechą wyróżniającą tę aplikację antysmogową są prognozy na najbliższe dni. Stacje pomiarowe znajdują się we wszystkich większych miastach.

Plume Air Report

Aplikacja dostępna na Androida i iOS autorstwa Plume Labs, to najciekawsza wizualnie aplikacja antysmogowa z aktualnie dostępnych. Łatwo w niej porównamy dane historyczne z aktualnymi. Grafika również zasugeruje nam, jakie aktywności ruchowe są wskazane podczas dni, w których zanieczyszczenie powietrza jest na niskim, średnim i wysokim poziomie.

Aplikacja analizuje też inne parametry pogodowe oraz pozwala w łatwy sposób poinformować znajomych o zanieczyszczeniach za pomocą zdjęcia, na którym znajdą się wszystkie najważniejsze informacje. Na wykresach prezentowane są zmiany indeksu jakości powietrza w oparciu o europejskie normy. Aplikacja korzysta z własnej sieci czujników, przedstawia dane z kilkuset miast na świecie, w tym niestety nie ze wszystkich ważnych w Polsce.

Smog Info

To aplikacja, która mierzy poziom najważniejszych zanieczyszczeń powietrza w największych miastach Polski w odstępach jednogodzinnych. Dane pochodzą z Głównego lub Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Aplikacja przy użyciu GPS podąża za użytkownikiem i pokazuje zanieczyszczenie w najbliższej okolicy. Użytkownik może sam wybrać interesujące go lokalizacje i mieć cały czas podgląd na stan jakości powietrza w tych miejscach. Aplikacja jest intuicyjna w użyciu i pozwala analizować dane historyczne do dwóch miesięcy.

Lokalne aplikacje smogowe

Dużą popularnością wśród użytkowników lokalnych aplikacji antysmogowych cieszy się SmokSmog, który przedstawia zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce, na Śląsku i w województwie opolskim. Smog Alert Silesia czy Smog24.pl to aplikacje, które skupiają się na lokalnych stacjach pomiarowych, zlokalizowanych na Śląsku. Powietrze Kraków czy Kraków Smog to propozycje dedykowane mieszkańcom Krakowa, który w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast świata nieustannie znajduje się w czołówce.

Pozostałe aplikacje antysmogowe

Inne aplikacje smogowe warte uwagi to: Zanieczyszczenie Powietrza autorstwa Everyday Applications, Jakość powietrza w Polsce, stworzona na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, czy Smogilla.

A wśród globalnych aplikacji antysmogowych wymienić należy: Global Air Quality z AirVisual, w której zanalizujemy zanieczyszczenie na całym świecie czy też Smogdog z 10Clouds.