4 sposoby, aby uniknąć wpływu zanieczyszczonego powietrza na starzenie się skóry

Wpływ smogu na skórę

Zanieczyszczenie powietrza powoduje, że mniej tlenu przedostaje się przez nasze płuca oraz skórę do organizmu, a komórki, które nie otrzymują wystarczająco dużo tlenu szybciej ulegają starzeniu. Unikając zanieczyszczenia i stosując się do poniższych rad spowodujesz, że na dłużej zachowasz młodość i promienny wygląd!

Wpływ smogu na skórę

Efektem ubocznym spalania paliwa w samochodach oraz w piecach są szkodliwe cząsteczki, które przedostają się do powietrza. Cząstki te następnie poprzez proces oddychania przedostają się do płuc oraz całego naszego organizmu i niestety pozostają tam wyrządzając szkody.

Podobny proces zachodzi na skórze. Spacerując po ulicach Pekinu, Dubaju, Krakowa, Warszawy i wielu innych miast i miasteczek, zanieczyszczenia z powietrza osiadają na skórze, szczególnie odsłoniętej skórze twarzy. Powierzchnia skóry zatyka się, powodując szereg problemów skórnych, takich jak zaburzenia krążenia, trądzik, opuchlizna, zmarszczki. W rezultacie skóra traci pierwotną strukturę i grubość. Smog jest również odpowiedzialny za przebarwienia na skórze – ciemne, nieestetyczne plamy.

Zanieczyszczenie powietrza może też powodować wysypki skórne u dorosłych i dzieci, a także zaczerwienienie i podrażnienie oczu. Problem toksycznych cząstek w powietrzu pojawia się również w środowisku wiejskim, nie tylko na skutek działania pieców czy samochodów – tam mogą działać chemiczne nawozy używane przez gospodarstwa rolne.

Jak chronić się przed smogiem?

Istnieje kilka sposobów na ograniczenie ekspozycji na zanieczyszczenia i radzenie sobie z nimi. Przedstawiamy cztery najważniejsze.

  1. Nie unikniesz całkowicie wychodzenia na zewnątrz, kiedy powietrze jest zanieczyszczone. Używaj wówczas maski antysmogowej – maski U-mask to pierwsze maski biotechnologiczne na świecie. Filtrują powietrze, którym oddychasz, aby zanieczyszczenia nie gromadziły się w płucach, a także tworzą ekran na twarzy ograniczający osadzanie się szkodliwych cząstek na skórze.
  2. Po powrocie do domu oczyść skórę – dokładnie umyj ręce i oczyść skórę twarzy, usuwając z niej toksyczne cząsteczki.
  3. Jedz produkty zawierające przeciwutleniacze. Doskonałe są witaminy A, C, E, a ich źródłem są pomarańcze, marchew, czarna porzeczka, dzika róża, szpinak, pomidory.
  4. Spędzaj jak najwięcej czasu tam, gdzie powietrze jest czyste. Możesz kupić dobry oczyszczacz powietrza do domu, doskonale gdyby był również w pracy w pomieszczeniu w którym najdłużej przebywasz.